Když muškáty vyměňujeme za vřesy. Jak se o vřesy starat?
Jelikož se k nám už přihnaly první podzimní mrazíky, je načase odstranit muškáty z okenních parapetů, což znamená, že je musíme něčím jiným nahradit. Ovšem čím? Pokud se rozhodneme je nahradit chryzantémami, budou okna celá zahalená barvami, jestliže se rozhodneme pro okrasné zelí, nebudou okna zas viditelně nazdobená. Ideální volbou je vřes, který se dá zakoupit nejen v květinářstvích, ale také na tržnicích či případně v zahrádkářských potřebách za minimální cenu.
I když si mnozí mysleli, že s příchodem podzimních mrazíků domy padnou do temných barev, spletli se. Mnohé domy totiž mohou zářit do mnoha krásných barev, když se na jejich okna vysadí vřesy. Vřesy sice nejsou tak odolné jako okrasné zelí, které vydrží celou zimu, pokud se však o vřes budete starat, vydrží až do adventu.
Co všechno vřes potřebuje?
Tou hlavní otázkou však je, jak se o vřes starat. Přece jen je to krapet jiná rostlina, než kterou běžně pěstujeme v truhlících. Při pěstování podzimních květin, jako je právě vřes, platí jedno pravidlo, a sice se zálivkou to nepřeháníme. Zálivku je třeba omezit na minimum, přece jen se může stát, že voda v květináči zmrzne, tím zmrznou i kořeny a rostlina umře. Navíc podzim je poměrně deštivé období, nač tedy květinu hojně zalévat, když se o to postará Matka příroda?
Pojďme však ke konkrétním vřesům. Jedná se o kyselomilné rostliny, které vyžadují ke svému životu kyselejší půdu, ideální s pH 6. Půda by však měla být smíchána s rašelinou, aby se rostlině na podzim dobře dařilo.
Tím však veškerá péče o vřes končí. Vřes skutečně nevyžaduje nic jiného, jen speciální půdu (je možné koupit si i speciální substrát přímo na vřesovištní rostliny) a občasné zalévání, když je období sucha, což během podzimu je jen minimálně.
Kombinujeme vřesy
Aby vřesy na okenním parapetu vypadaly k světu, je dobré je zkombinovat s jinými rostlinami. Pokud vřes nekombinujete tak, že zvolíte jeho barevné odrůdy, můžete k vřesu přidat i okrasnou trávu.